بتن هبلکس در یزد

شرکت ساختمانی جاوید کاشانه با بیش از دو دهه سابقه در صنعت ساختمان سازی همراه با کادری مجرب همواره با بهره گیری از از بتن هبلکس در پروژه های خود ساختمان هایی با سطح ایمنی بالا و عایق در برابر گرما، سرما و صدا همراه با بالاترین استاندارد های بین المللی می سازد.

شرکت ساختمانی جاوید کاشانه با بیش از دو دهه سابقه در صنعت ساختمان سازی همراه با کادری مجرب همواره با بهره گیری از از بتن هبلکس در پروژه های خود ساختمان هایی با سطح ایمنی بالا و عایق در برابر گرما، سرما و صدا همراه با بالاترین استاندارد های بین المللی می سازد.

بتن هبلکس چیست؟

شرکت ساختمانی جاوید کاشانه با بیش از دو دهه سابقه در صنعت ساختمان سازی همراه با کادری مجرب همواره بر این بوده است که از بهترین مصالح برای ساخت و ساز استفاده کند تا بتواند قدمی هر چند کوچک در پیشرفت ساخت و ساز در کشور عزیزمان بردارد. این شرکت با بهره گیری از از بتن هبلکس در پروژه های خود ساختمان هایی با سطح ایمنی بالا و عایق در برابر گرما، سرما و صدا همراه با بالاترین استاندارد های بین المللی میسازد. از پروژه های انجام شده ما میتوان به ساخت ساختمان هایی با بتن هبلکس در یزد و سازه های سبک lsf اشاره کرد.

بتن هبلکس یکی از مصالحی است که در ساختمان سازی بکار می رود. این نوع بتن به تازگی مورد استفاده قرار می گیرد و بدلیل ویژگی هایی از جمله مقاومت بالا و وزن پایین بسیار مورد توجه است. نام دیگر این بتن، بتن اسفنجی اتکالوی به انگلیسی (Autoclaved Aerated Concrete) یا به اختصار، بتن AAC نیز می باشد. جاوید کاشانه در خدمت شماست تا اطلاعاتی مفید در زمینه بتن هبلکس را تقدیم حضور تان کند. با تیم جاوید کاشانه همراه باشید تا انتهای این مقاله.
در ساخت این بتن از همان مواد اولیه بتن معمولی، سیمان، سنگدانه و آب استفاده شده با این تفاوت که یک ماده افزودنی به آن اضافه می شود که باعث هواسازی در بتن خواهد شد و بیش از ۸۰ درصد بتن را به فضای خالی تبدیل می کند. یکی دیگر از ماده هایی که در ساخت این بتن بکار می رود سلیس است. بتن هبلکس در قالب های مختلفی تولید و عرضه می شود. از این بتن ها در ساخت دیوار ها، کف پوش ها و بام ساختمان ها استفاده می نمایند.


مزایای بتن هبلکس - جاوید کاشانه

مزایای بتن هبلکس

ویژگی های جذاب این بتن موجب محبوبیت بیش از حد آ« در صنعت ساختمان سازی شده است. در ادامه به بررسی این ویژگی ها می پردازیم. بتن های هبلکس ویژگی هایی مانند وزن کم، مقاومت در برابر ارتعاشات زمینی و عایق بودن در برار انتقال گرما، سرما و صدا را دارند. 
استفاده از بلوک هبلکس در ساختمان، به دلیل سبک بودن و نحوه اجرای آسان به مقدار زیادی به کاهش کلی هزینه های ساخت و ساز ساختمان کمک می کند. فروش و عرضه بتن هبلکس در یزد توسط تیم جاوید کاشانه انجام می پذیرد. در ادامه به بررسی ویژگی های این بلوک می پردازیم.

ویژگی های بتن هبلکس

۱. وزن پایین هبلکس
مهمترین ویژگی این بتن ها تسریع در ساخت و ساز ساختمان و سبک سازی کلی وزن مرده ساختمان به دلیل وزن پایین آن است. برای مثال یک بتن َاتکالوی که به اندازه ۴۶ آجر حجم دارد، وزنی حدود یک چهارم ۴۶ آجر دارد.
۲. مقاومت در برابر زلزله
امروزه در ساخت اسکلت اکثر ساختمان ها، بتن های ACC بکار می رود. یکی از دلایل استفاده از آن افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله و ارتعاشات زمینی می باشد که تا حد زیادی به افزایش استاندارد های ایمنی یک ساختمان کمک می کند. یکی از دلایلی که استفاده از بلوک هبلکس مقاومت ساختمان را در برابر زلزله افزایش می دهد کاهش وزن کلی ساختمان است.
۳. عایق حرارتی
قوانین و استاندارد های جدید ساخت و ساز، سازندگان را مجاب به استفاده از مصالحی که عایق حرارتی هستند کرده است. بتن هبلکس یکی از این مصالح است که جدیدا از آن بسیار زیاد در ساخت ساختمان استفاده می شود..
۴. عایق آتش سوزی
یکی دیگر از مزایای مهم استفاده از این بتن جلوگیری از انقال آتش به دیگر نقاط ساختمانی است که در آن آتش سوزی رخ داده است. این بتن ها بدلیل وجود سلیس در ساختار خود عایق بسیار مناسبی برای جلوگیری از آتش سوزی می باشند.
۵. کاهش هزینه های ساخت ساز
بتن های هبلکس ابعاد بزرگتری نسبت به بتن های عادی دارند. این در حالی است وزنی بسیار کمتر از آنها دارند. همین مورد باعث شده است که دیوار چینی با بتن هبلکس بسیار آسان باشد. وزن پایین این بلوک ها باعث شده است که کارگران بتوانند به راحتی آن ها را جابجا کنند و همین مورد به افزایش سرعت ساخت یک ساختمان کمک زیادی کرده است.


نحوه استفاده از بتن هبلکس

فرایند استفاده از بتن ACC ، در ساختمان سازی بسیار ساده است. استفاده از هبلکس در ساختمان سازی مانند استفاده از آجر است ولی تفاوت هایی دارد که در ادامه آنها را بررسی می کنیم. در ساختمان سازی آجر را بصورت خام مورد استفاده قرار می گیرد، اما هبلکس را باید قبل از استفاده کاملا خیس کرد.
شاید الآن به این مساله فکر کنید که وقتی بتن اسفنجی اتکالوی را خیس می کنیم وزن آن افزایش می یابد، نگران نباشید با خیس کردن هبلکس اصلا وزن آن افزایش نخواهد یافت. این کار باعث شده که خاصیت عایق آب و رطوبت بودن آن، افزایش یابد.
توجه کنید که خیس کردن آن به اندازه ای که آب به تمامی بخش ها برسد کافی است. رطوبت بتن در این مرحله موجب چسبندگی بهتر بتن به ملات می شود و زمانی که دیوار ها به اندازه کافی خشک شدند، ملات و هبلکس به مقدار کافی به یکدیگر چسبیده اند.

تولید بتن هبلکس

ملات مورد استفاده برای هبلکس

برای ملات هبلکس چندین نوع ملات و چسب هست که می توان از آنها استفاده نمود. بهترین مورد برای ملات هبلکس استفاده از چسب مخصوص می باشد که استفاده از آن موجب بالا بردن سرعت کار می شود. همچنین استفاده از این ملات باعث خواهد شد که ویژگی عایق حرارتی هبلکس بیشتر شده و از انتقال گرما جلوگیری شود.
ملاتی که برای هبکلس بکار می رود بهتر است که رقیق تر از ملات آجر باشد. دلیل آن این است که در ساختار ACC سیمان به اندازه کافی وجود دارد. ملاتی که برای آن مورد استفاده قرار می گیرد، صرفا برای چسباندن هبلکس ها کنار یکدیگر مورد استفاده قرار گرفته و مانند دیوار آجری ملات، خمیر مایه اصلی دیوار نیست.
نکته قابل ذکر در مورد ملات این مصالح این است که ملات مصرفی برای ساخت دیوار ها با این مصالح حدود ۲۵% مقدار ملات مصرفی برای اجرای همان دیوار با آجر است. 


تولید بتن هبلکس

سه ماده اصلی در تولید هبلکس دخیل هستند; سلیس، آهک و سیمان سه ماده اصلی آن هستند. سیلیس یکی از مواد سازنده هبلکس یک ماده غیر قابل اشتعال است و استفاده از این ماده در این بتن ها موجب عایق بودن در برابر حرارت شده است. در مصالح ACC حباب های هوای زیادی را مشاهده می کنید وجود همین حباب ها موجب کاهش وزن کلی این مصالح می شود. در کارخانه های ساخت هبلکس سه ماده اصلی سازنده آن یعنی آهک، سیمان و سیلیس از لایه های زیرین سیلو هایی که این مواد در آنها نگداری می شوند سپس به خط تولید منتقل شده و فرایند ساخت آن آغاز می شود. تیم تخصصی جاوید کاشانه تلاش کرده است تا تمامی موارد مورد نیاط شما را تهیه کند. بتن هبلکس در یزد با فناوری های نوین توسط جاوید کاشانه تهیه و ارائه می گردد. تولید بتن هبلکس در یزد تخصص تیم متبحر جاوید کاشانه است.

مرحله اول: ترکیب مواد سازنده

اولین مرحله از ساخت هبلکس ساخت یک دوغآب از سیلیس و آب است. ساخت این دوغآب به این صورت است که سلیس به اندازه کافی با آب مخلوط می شود. این عمل تا زمانی ادامه پیدا میکند که یک ترکیب گل مانند تشکیل بدهند. در آسیاب بعدی آهک و سیمان خشک به این دوغآب اضافه میشود. حجم آهک و سیمانی که به این دوغآب اضافه میشود باید به اندازه باشد که موجب خشک شدن دوغآب نشود. در این قسمت مهمترین کاری که دستگاه انجام میدهد ترکیب کردن این سه ماده بوسیله میکسر ها است. وظیفه این میکسر ها علاوه بر مخلوط کردن مواد سازنده هبلکس بررسی وزن دقیق محصول ورودی است تا به مقدار مورد نظر به مرحله بعد که قالب ریزی است منتقل شود

مرحله دوم: قالب ریزی

دومین مرحله ریختن مخلوطی که در مرحله قبل ساخته شده به داخل قالب های مخصوص است. نیمی از یک قالب در این مرحله با مخلوط مورد نظر پر می شود. در ادامه فرایند هوادار کردن هبلکس انجام می شود. هوادار کردن بلوک هبلکس بوسیله یک سری فعل و انفعالات شیمیایی موجب ایجاد حباب های ریزی در ساختار هبلکس شده که باعث افزایش حجم بتن به اندازه کل قالب می شود.
زمان انجام این فرایند سه ساعت و نیم می باشد. در طول هواگیری بتن به دلیل واکنش های شیمیایی دمای مخلوط به بیش از ۷۰ درجه سانتی گراد می رسد. در ادامه پس از گذشت زمان مورد نظر دمای مخلوط اندازه گیری و برای برش خوردن به خط تولید منتقل خواهد شد.

مرحله سوم: برش بتن هبلکس

در این مرحله قبل از هر چیز بایستی هبلکس آماده شده از نظر اینکه به اندازه هوادار شده اند و هر یک از مواد سازنده به اندازه کافی در ساخت بتن ACC بکار رفته باشند بررسی می شوند.
در ادامه هبلکس ها با دقت توسط دستگاه های پیشرفته برش با توجه به اندازه ای که مشتری سفارش داده است برش می خورد. اندازه هبلکس ها محدودیت هایی دارد.
این بتن ها باید نه زیاد بزرگ باشند نه زیاد کوچک چرا که اندازه غیر استاندارد این بتن ها موجب می شود که کارایی لازم را نداشته باشند.

هبلکس ها در این مرحله به دستگاه های اتوکلاوها می شوند. دمای این دستگاه ها حدودا ۲۰۰ درجه سانتی گراد و فشار وارده ۱۲ اتمسفر می باشد. در این مرحله هبلکس ها به عمل می آیند و محصول نهایی آماده است و به بخش عرضه انتقال داده می شوند تا به مشتری تحویل داده شوند. بتن های هبلکسی که از روشی که ذکر کردیم تولید می شوند از کیفیت بالایی برخوردارند و عایق بسیار مناسبی برای گرما، سرما، رطوبت و صدا خواهند بود.

مرحله چهارم: پخت هبلکس

هبلکس ها در این مرحله به دستگاه های اتوکلاوها می شوند. دمای این دستگاه ها حدودا ۲۰۰ درجه سانتی گراد و فشار وارده ۱۲ اتمسفر می باشد. در این مرحله هبلکس ها به عمل می آیند و محصول نهایی آماده است و به بخش عرضه انتقال داده می شوند تا به مشتری تحویل داده شوند.
بتن های هبلکسی که از روشی که ذکر کردیم تولید می شوند از کیفیت بالایی برخوردارند و عایق بسیار مناسبی برای گرما، سرما، رطوبت و صدا خواهند بود.

معایب بتن های هبلکس

بتن های هبلکس در برابر تمامی مزیت هایی که دارند دارای معایبی نیز می باشند که قابل چشم پوشی می باشند. از جمله معایب هبلکس این است که از آن نمی توان در جاهایی که وزن زیادی را تحمل می کنند استفاده کرد چرا که استحکام آن نسبت به انواع دیگر بتن کمتر می باشد. بیشترین استفاده بتن ACC در دیوار های ساختمانی است که وزن کمتری را تحمل می کنند.
یکی دیگر از معایب بتن های استنجی اتکالوی ، که می توان به آن اشاره کرد جذب حجم زیادی از آب در لایه های اولیه است که برای حل این مشکل باید باید قبل استفاده از هبلکس دیوار حتما خیس باشد تا مشکلی پیش نیاید. این بتن ها با اینکه بطور کلی هزینه های ساخت ساز مانند هزینه کارگر، زمان ساخت و ... را پایین می آورند ولی به خودی خود نسبت به مصالح مشابه خود قیمت بسیار بالاتری دارند. برای اطلاع دقیق از معایب بتن های هبلکس در یزد می توانید با تیم پشتیبانی جاوید کاشانه ارتباط برقرار کنید و اطلاعات مفیدی را دریافت نمائید.